Test na alkoholizm

Warunkiem koniecznym do wyleczenia choroby alkoholowej jest uświadomienie sobie istoty problemu. Wykonanie tego pozornie łatwego kroku utrudnia fakt, że alkoholicy potrafią ukrywać objawy przez długie miesiące albo sami nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby. Test na alkoholizm pozwoli rozwiać wątpliwości o ewentualnym uzależnieniu i pomoże specjalistom je zdiagnozować oraz zaordynować leczenie. Czy psychologiczny test na alkoholizm faktycznie jest skuteczny?  

Test na alkoholizm online

Choroba alkoholowa uzależnia fizycznie, ale nie wolno zapomnieć, że to głównie przypadłość o podłożu mentalnym. Często jej przyczyną jest depresja lub inne zaburzenie psychiczne. Właśnie dlatego odpowiednie testy psychologiczne umożliwiają jej skuteczne diagnozowanie. Korzystają z nich lekarze psychiatrzy, ale można je wykonać także w swoim domu, przez internet. Wymagają jednak całkowitej szczerości. Wyjątkowo istotne jest, aby alkoholik zdawał sobie sprawę, że nawet internetowy test na alkoholizm, który ma wykonać, został stworzony tylko i wyłącznie po to, aby mu pomóc.

Który test na alkoholizm wybrać?

Najpopularniejszy test na alkoholizm to tak zwany AUDIT (pol. Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych ze Spożywaniem Alkoholu). Został stworzony przez Światową Organizację Zdrowia w celu wykrywania wstępnych problemów z alkoholem. Kwestionariusz składa się z dziesięciu pytań dotyczących picia szkodliwego, ryzykownego i nałogowego. Każde z nich ma przyporządkowane odpowiedzi, a one przypisaną ilość punktów. Na podstawie osiągniętego wyniku dokonuje się interpretacji. Należy pamiętać, że jest to tylko przesiewowy test na alkoholizm i nie stanowi narzędzia diagnostycznego, a daje tylko ogólną orientację o problemie.

test na alkoholizm online

CAGE to wyjątkowo szybki i uniwersalny test na alkoholizm. Czas, który potrzebujemy na jego wykonanie to około minuta, a dzięki dość ogólnym pytaniom pomoże on również zdiagnozować takie uzależnienia jak zakupoholizm czy patologiczny hazard. Nazwa to akronim słów pochodzących od wyrazów kluczowych czterech pytań oryginalnej wersji: cut (pol. redukować), angry (pol. zły), guilty (pol. winny) i empty (pusty).  Poszczególne punkty kwestionariusza dotyczą ograniczania picia, denerwujących uwag otoczenia, wyrzutów sumienia i picia na czczo.

Według autorów potwierdzająca odpowiedź na jedno z powyższych pytań wskazuje na ewentualne problemy z alkoholem, a na dwa - sugeruje prawdopodobieństwo poważniejszych kłopotów.

Test baltimorski, zwany inaczej “wywiadem z samym sobą” został skonstruowany w szpitalu uniwersyteckim w Baltimore USA w Johns Hopkins University, w celu ustalenia czy pacjent ma problemy z alkoholem. Aktualnie jest to popularny test na alkoholizm nawet w Polsce. Zawiera około dwadzieścia pytań, ale należy pamiętać, że nie został on standaryzowany w naszym kraju i istnieje pewna dowolność w interpretacji oraz tłumaczeniu angielskich pytań. Nie jest także narzędziem diagnostycznym, ale może stanowić wstępne rozeznanie. Według amerykańskich naukowców:

  • jedna twierdząca odpowiedź oznacza możliwy problem alkoholowy w przyszłości,
  • dwie odpowiedzi “Tak” sugerują, że możesz już borykać się z alkoholizmem,
  • każda kolejna odpowiedź wskazuje, że masz dużą tendencję do picia nałogowego i prawdopodobnie powinieneś udać się do specjalisty.

Test na alkoholizm nigdy nie zastąpi wizyty u psychiatry, ale może pomóc uświadomić sobie o problemie i stanowić pierwszy krok w drodze do normalnego życia.

 

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej