Alkoholizm wśród młodzieży

Problem uzależnienia alkoholowego jest tematem znanym i powszechnym. Od wielu lat choroba ta dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest rosnący wskaźnik alkoholizmu wśród młodzieży. Jak rozpoznać objawy choroby i skutecznie reagować?

Alkoholizm wśród młodzieży w Polsce - przerażające statystyki

 

Spożywanie alkoholu przez młodzież staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym. Z badań statystycznych wynika, że w ciągu 30 dni aż 44% nastolatków sięga po alkohol. Do upijania się zdecydowanie częściej przyznają się chłopcy niż dziewczęta. Statystycznie częściej upijają się uczniowie zasadniczych szkół zawodowych, rzadziej za to młodzi uczący się w liceach ogólnokształcących i technikach. Wyższy wskaźnik spożycia alkoholu cechuje uczniów o słabszych ocenach (50%) niż tych, uzyskujących pozytywne wyniki (34%).

Jakie są przyczyny alkoholizmu wśród młodzieży?

Lista przyczyn rosnącego alkoholizmu wśród młodzieży jest bardzo długa. Głównym powodem sięgania po alkohol najmłodszych może być postawa wyniesiona z domu. Rodziny, w których choroba alkoholowa jest zjawiskiem powszechnym, często stanowią idealne środowisko do wykształcenia się nawyków alkoholowych w młodszych pokoleniach. Wzorce wyniesione  z domu bardzo intensywnie wpływają na nasze postrzeganie świata oraz rozumienie, co jest dozwolone, a co nie.

Dziecko widzące rodzica pijącego dorasta w przekonaniu, że skoro tata/mama pije, to i ono w najbliższej przyszłości sięgnie po alkohol. W związku z dorastaniem w rodzinie alkoholowej rozwój dojrzałości emocjonalnej zostaje często zaburzony. W efekcie wysoki poziom stresu, słaba samoocena bądź źle wykształcone umiejętności asymilowania się ze środowiskiem powodują szukanie zapomnienia o problemach właśnie w alkoholu.

alkoholizm młodzieńczy

Bardzo silna chęć przynależenia do grupy w okresie dojrzewania również wpływa na spożywanie alkoholu przez nastolatków. Alkohol wśród dzieci i młodzieży pojawia się na wielu spotkaniach i mimo zakazu sprzedaży do lat 18, jest dla nich łatwo dostępny. Młodemu człowiekowi bardzo zależy na akceptacji grupy, w związku z tym często pod ich naciskiem sięga po pierwsze piwo czy wódkę. Z czasem spożywanie napojów alkoholowych w tej grupie staje się zjawiskiem dla nich naturalnym, a niepijąca osoba niestety traci w oczach grupy.

Alkohol wśród młodzieży - skutki na całe życie

Osoba nieletnia o wiele szybciej niż dorosła uzależnia się od alkoholu. Prowadzi to do łatwiejszej zachorowalności na alkoholizm. Polscy nastolatkowie stykają się z alkoholem w przedziale wiekowym 13-17 lat, kiedy organizm nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Trujące działanie substancji psychoaktywnych zawartych w etanolu prowadzi do wielu psychologicznych problemów takich jak zaburzenia pamięci, brak sprawności intelektualnej czy wzmożona drażliwość. Często pojawiają się również problemy z nauką i koncentracją.

Alkoholizm wśród młodzieży powodować może także szczególną agresywność. Młodzi wszczynają więcej bijatyk oraz powodują liczne problemy wychowawcze. Oprócz skutków psychologicznych wyróżnić należy również liczne skutki fizyczne. Alkohol negatywnie wpływa na układ nerwowy, osłabia wzrok i pogarsza koordynację ruchową. Alkoholizm znacznie pogarsza pracę serca, odporność na wirusy i bakterie oraz wywołuje stany zapalne organów przewodu pokarmowego.

Bardzo ważne jest, aby obserwować, w jakim stanie najmłodsi wychodzą i wracają do domu. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy jak najszybciej reagować i pomagać młodzieży w trudnym okresie dorastania, aby przeszła przez niego bez nabawienia się chorób. Alkoholizm wśród młodzieży to problem, na który każdy rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę przy wychowywaniu nastolatków.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej