Co to jest alkoholizm

Alkoholizm, nazywany również chorobą alkoholową czy toksykomanią alkoholową, jest z definicji stale postępującym i przewlekłym schorzeniem, objawiającym się psychicznym i fizycznym uzależnieniem od narkotycznego środka. Naukowych definicji alkoholizmu jest wiele, jednak o tym, jak naprawdę on wygląda wiedzą najlepiej sami uzależnieni i ich rodziny. Spora część społeczeństwa traktuje alkoholizm jako wynik słabego charakteru i braku odpowiedzialności, a nie jako faktyczną chorobę pierwotną. W takim razie - co to jest alkoholizm? Choroba czy konsekwencja nieodpowiedzialnych i niemoralnych zachowań, związanych chociażby z brakiem umiaru?

Alkoholizm - co to jest?

Definicja alkoholizmu wskazuje przede wszystkim na zaburzenia zachowania i utratę kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Jego spożywanie nie podlega woli uzależnionej osoby, a raczej jego wewnętrznej potrzebie - a ta może mieć charakter psychiczny i fizyczny. Uzależnienie psychiczne polega na stosowaniu alkoholu w celu poprawy samopoczucia. Natomiast w fizycznym stadium wzrasta tolerancja na alkohol, nie można przerwać picia w zaplanowanym z góry momencie,  pojawiają się również luki w pamięci wstecznej, mimo braku utraty przytomności. W przypadku odstawienia alkoholu następuje tzw. Alkoholowy Zespół Abstynencyjny.

Uzależnieni od alkoholu tracą nie tylko kontrolę nad ilością wypijanych trunków, ale również nad emocjami, które związane są z piciem. Sam mechanizm powstawania uzależnienia nie jest całkowicie wyjaśniony. Wiadomo jednak, że alkoholizm nie jest bezpośrednio związany z nadużywaniem alkoholu! Choć w społeczeństwie kojarzony jest głównie z nadużywającymi tanich trunków bezdomnymi, może dotyczyć ludzi z każdej warstwy społecznej. Nadal na to schorzenie większość ludzi patrzy w kategoriach moralnych - jako dowód słabego charakteru uzależnionego, jego samolubności, braku silnej woli i lekkomyślności. Jak jest w rzeczywistości?

definicja alkoholizmu

Alkoholizm coraz częściej dotyka młodych ludzi.

Alkoholizm a zdrowie

Choć ludzie mogą mieć różne zdanie na ten temat, fakt jest niezaprzeczalny - alkoholizm jest chorobą, która ma swój numer statystyczny, a definicja alkoholizmu zamieszczona jest w spisie chorób uznanych przez WHO. Istotą choroby alkoholowej jest odchodzenie od zdrowia. Co ważne, w tym przypadku nie przebiega to nagle, a raczej bardzo stopniowo - przez lata organizm i psychika uzależnionego się wyniszczają, między innymi przez pierwotność choroby.

Co to jest alkoholizm pierwotny? To choroba, która jest podłożem powstawania wielu innych schorzeń - somatycznych i psychicznych. Alkoholizm może doprowadzić np. do marskości wątroby. Samo uzależnienie przebiega przez różne fazy. Początek alkoholizmu jest wyjątkowo trudny do uchwycenia - granica między towarzyskim a chorobowym piciem jest bowiem bardzo cienka. Można wyróżnić poszczególne fazy alkoholizmu, wraz z postępowaniem których uzależnienie staje się coraz wyraźniej dostrzegalne, a skutki bardziej odczuwalne:

  • faza wstępna - dostrzegane są w niej korzyści wynikające z picia alkoholu, jak zapominanie o problemach czy oderwanie od codzienności,
  • faza ostrzegawcza - zaczynają się coraz częstsze luki w pamięci, a nawet całkowity zanik pamięci, skutki te określane są jako palimpsest,
  • faza krytyczna - następuje całkowity brak kontroli nad piciem oraz brak świadomości nad ilością wypitego alkoholu,
  • faza przewlekła (chroniczna) - charakteryzuje się występowaniem ciągów alkoholowych, nawet kilkunastodniowych.

Fazy alkoholizmu, podobnie jak początek alkoholizmu, nie mają jasnych granic i mogą różnie przebiegać. Najgorsze jest jednak bagatelizowanie problemu. Choć alkoholizm jest nieuleczalny, może być skutecznie leczony. Natomiast brak reakcji i podjęcia odpowiednich kroków może doprowadzić do poważnych schorzeń, a w efekcie nawet do śmierci.

 

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej