uzależnienie od alkoholuIstnieje wiele programów umożliwiających osobie uzależnionej walkę z nałogiem alkoholowym. W przypadku zdecydowanej większości z nich przyjmuje się, że ich ostatecznym celem jest nauczenie pacjenta, jak żyć w abstynencji. Warto przy tym wspomnieć, że mamy do czynienia z chorobą przewlekłą, o sukcesie można więc mówić jedynie po osiągnięciu trwałej abstynencji, a więc przekonaniu pacjenta o zaletach całkowitej rezygnacji z napojów alkoholowych. Tu zresztą pojawia się pierwszy problem, okazuje się bowiem, że życia w całkowitej abstynencji nie wyobrażają sobie nawet sami pacjenci, którzy decydują się na terapię. Wśród wielu metod leczenia na szczególną uwagę zasługuje psychoterapia, która wyjątkowo często jest też określana mianem metody najbardziej skutecznej. Przyjmuje się, że pomaga nawet czterdziestu procentom pacjentów decydujących się na skorzystanie z niej. Jej najważniejszym założeniem jest dostarczenie pacjentowi wiedzy odnoszącej się do tego, z czym wiąże się uzależnienie od alkoholu.

Pacjent wyposażony w nią może dokonać analizy własnych doświadczeń, ta zaś prowadzi do uświadomienia sobie uzależnienia, przeanalizowania podejmowanych wcześniej prób kontrolowania picia. Psychoterapia pozwala tez zaakceptować to, że mamy do czynienia z utratą kontroli nad tym, ile alkoholu wypija osoba uzależniona. Dzięki temu to pacjent nie tylko podejmuje decyzję o tym, że chce spróbować swoich sił jako całkowity abstynent, ale również opanowuje sposoby radzenia sobie tak z głodem alkoholowym, jak i nawrotami choroby. Finalnym efektem psychoterapii jest nauka życia nie tylko bez alkoholu, ale i bez leku oraz innych substancji chemicznych. Pacjent uczy się też radzenia sobie z własnymi emocjami oraz nawiązywania relacji z innymi ludźmi.

leczenie uzależnienia od alkoholuNiestety, cele stawiane sobie przez psychoterapię są możliwe do osiągnięcia jedynie w przypadku aktywnego zaangażowania osoby uzależnionej. Innym sposobem leczenia jest farmakoterapia, możemy bowiem wskazać kilka leków, które wspomagają terapię prowadzącą ku życiu w całkowitej abstynencji. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o Disufiramie znanym też lepiej jako Esperal oraz Anticol w zależności od tego, w jakiej postaci jest podawany. Osoba, która decyduje się na stosowanie takiego leku musi liczyć się z tym, że każdy kontakt z alkoholem wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi doznaniami. Lek jest jednak stosowany coraz rzadziej ze względu tak na swoją małą skuteczność, jak i na kontrowersje, jakie budzi. Często nie pomaga wcale w walce z uzależnieniem, przyczynia się jednak do zwiększenia ryzyka wystąpienia poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli zatem pacjent jest zainteresowany farmakoterapią, musi liczyć się z tym, że leki będzie przyjmował pod okiem psychiatry w placówce zajmującej się leczeniem uzależnień. Istnieje także kilka innych metod walki z alkoholizmem takich, jak hipnoza i ziołolecznictwo, nie ma jednak naukowych dowodów na ich skuteczność.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej