objawy alkoholizmu

Alkoholizm to zaburzenie, które dotyka nie tylko chorego, ale także jego najbliższe otoczenie lub rodzinę. Jego skutki są destrukcyjne dla organizmu i relacji społecznych, a także powodują szereg innych niekorzystnych powikłań. Niektóre objawy alkoholizmu można rozpoznać już podczas pierwszych etapów uzależnienia. Bardzo istotne jest, aby reagować na nie jak najwcześniej i uniknąć tym samym eskalacji problemu oraz ewentualnego, ciężkiego i długotrwałego leczenia. Jak zatem rozpoznać najpopularniejsze i najbardziej widoczne objawy alkoholizmu?

Jakie są wczesne objawy alkoholizmu?

Rozpoznanie wczesnych objawów alkoholizmu jest nieco utrudnione dla postronnych osób. Nie są one jeszcze w większości bardzo widoczne, a dodatkowo alkoholicy przez długie miesiące potrafią je skutecznie ukrywać. Pierwsze faza uzależnienia może trwać nawet kilka lat i zwykle nie wzbudza dużych podejrzeń. Warto przyjrzeć się jednak pierwszym symptomom.

Za główny z wczesnych objawów alkoholizmu uznaje się specyficzne podejście do samego picia. Alkoholik zauważa, że spożywanie alkoholu sprawia mu ogromną przyjemność, odpręża, ośmiela i poprawia nastrój. Picie napojów wyskokowych jest także silnie powiązane z jego aktualnym samopoczuciem - pije gdy jest zestresowany, zdenerwowany lub przygnębiony. Zaczyna sam szukać okazji do wypicia, a z czasem potrzeba rośnie do takich rozmiarów, że zaczyna robić to w samotności.

Alkoholizm - objawy psychiczne

Choroba alkoholowa może rozwijać się długo i niepostrzeżenie, a granica pomiędzy piciem dla przyjemności a uzależnieniem jest wyjątkowo ciężka do ustalenia i dość płynna. Psychiczne objawy alkoholizmu charakteryzują osoby chore, ale także umożliwiają rozpoznanie problemu i ewentualne leczenie. Dość klarownym objawem jest niepohamowany głód alkoholowy, który powoduje u chorego przymus picia, a jego brak okupuje ogromnym dyskomfortem.

Jest to główny sprawca rozwoju uzależnienia. Alkoholik podporządkowuje swoje życie napojom wyskokowym. Zaniedbuje inne sfery życia, rezygnuje z hobby, a całą swoją energię wykorzystuje na zorganizowanie okazji do picia lub zdobycie alkoholu. Do psychicznych objawów alkoholizmu należą takżę wahania nastroju i chroniczne stany depresyjne oraz paranoja alkoholowa. 

objawy psychiczne alkoholizmu

Widoczne objawy alkoholizmu

Warto wiedzieć, że problemy z alkoholem wpływają nie tylko na zachowanie czy samopoczucie, ale także na wygląd chorego. Nadużywanie napojów wyskokowych powoduje utratę ogromnej ilości wody z organizmu. Efekty odwodnienia wyraźnie odznaczają się na twarzy alkoholika. Skóra staje się matowa i “szara”, uwydatniają się bruzdy skórne i zmarszczki, a cała twarz wygląda na opuchniętą. Widoczne objawy alkoholizmu można we wstępnej fazie pomylić z efektami chronicznego zmęczenia, ponieważ oczy są stale podkrążone, a skóra zaczerwieniona i zmęczona. Napoje wyskokowe zaostrzają również objawy chorób takich jak łuszczyca.

Osoby nadużywające alkoholu często charakteryzują się także szczupłą budową. Nie jest to bynajmniej efekt zdrowej diety i aktywnego stylu życia. Ciało również nie wygląda na estetycznie chude, a raczej wysuszone i pozbawione życia. Alkohol etylowy negatywnie wpływa na syntezę białka w organizmie, która jest nieodłącznym procesem budowy mięśni. Brak możliwości i ochoty zadbania o swoją dietę oraz coraz częstsze wymioty powodują niepożądany spadek wagi. Widoczne objawy alkoholizmu dają szansę na szybsze wychwycenie istoty problemu przez rodzinę lub najbliższych. Wczesne wykrycie problemu zwiększa szansę na rychły powrót do zdrowia i pełną sprawność psychiczną.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej