przyczyny alkoholizmu

Alkoholizm, pomimo rozwijającej się profilaktyki uzależnień, staje się coraz poważniejszym problemem w naszym społeczeństwie. Niegdyś dotykał on głównie mężczyzn, w dzisiejszych czasach w znacznym stopniu dotyczy również kobiet, a nawet młodzieży. Osoba uzależniona bardzo często przez długi okres nie zdaje sobie sprawy z choroby. Jak nie wpaść w pułapkę i gdzie szukać przyczyn alkoholizmu?

 

Genetyczne i biologiczne przyczyny alkoholizmu

Część społeczeństwa jest bardziej podatna na uzależnienie alkoholem poprzez uwarunkowania genetyczne. Zauważono to już w latach czterdziestych usiłując wyodrębnić tzw. alkoholizm rodzinny. Rozpoznawano go u osób, których krewni nadużywali alkoholu. To, że choroba ta może mieć biologiczne podłoże, nie ulega żadnym wątpliwościom. Możliwe jest odziedziczenie pewnych predyspozycji do wszelkich uzależnień (nie tylko alkoholu).

Nie trudno jest zaobserwować różne reakcje na alkohol. Dla jednych jest to relaks i sposób na odprężenie, inni zaś odczuwają smutek, a nawet przejawy agresji. Wiąże się to z odmiennym działaniem enzymów ALDH odpowiadających za spalanie alkoholu. Przyczyną alkoholizmu może być słaba możliwość rozkładania alkoholu w organizmie, co powoduje powstanie nowych alkaloidów wywierających poczucie potrzeby wypicia alkoholu. Nie jest ono jednak wyrokiem. Nie każda osoba, której geny wskazują na łatwość do uzależnienia, zostanie od razu alkoholikiem. Na rozwój choroby wpływa również szereg innych bodźców.

Alkoholizm -  przyczyny psychologiczne

Naukowo udowodnione jest, że zaburzone procesy psychologiczne odgrywają ważną, a czasami główną rolę we wszelkich uzależnieniach. Jeśli chodzi o psychologiczne przyczyny alkoholizmu, można powiedzieć, że wynikają one głównie z chęci odcięcia się od niełatwej czasami rzeczywistości.

W czasie dojrzewania kształtujemy nasz charakter i osobowość. Wyrabiamy w sobie pewne nawyki, uczymy się odporności na stres i wpływy innych ludzi. W zależności od osiągniętej dojrzałości emocjonalnej kształtujemy także zdolność radzenia sobie z problemami. Osoby, które z zewnętrznych bądź wewnętrznych przyczyn nie osiągnęły pełnej dojrzałości emocjonalnej, próbują zapomnieć o problemach poprzez alkohol. Jednorazowy drink nie stanie się przyczyną alkoholizmu, jednak regularne “zapominanie” o problemach w łatwy sposób doprowadzi do braku opamiętania do tego stopnia, że osoba nie będzie mogła zaprzestać.

przyczyny psychologiczne alkoholizmu

To, gdzie i z kim przebywasz, czyli społeczne przyczyny alkoholizmu

Umiejętność odmawiania wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zdolności. Po alkohol często sięgamy ze względu na nacisk towarzystwa. Klasyczne pytania padające na spotkaniach towarzyskich “Ze mną się nie napijesz?!” nie raz przekonują do spożycia niemałej ilości alkoholu. W dzisiejszych czasach po alkohol sięgamy przy każdej okazji: imieniny, urodziny, awans czy zdany egzamin.

W ten sposób łatwo jest nauczyć organizm regularnego przyswajania alkoholu, a w związku z tym wyuczyć w nim potrzebę picia. Znaczącą przyczyną alkoholizmu jest również dorastanie w domu, w którym picie to rutyna. Przebywanie w towarzystwie osoby uzależnionej daje krzywe wyobrażenie sytuacji w domu (szczególnie dzieciom i młodzieży) oraz łatwość sięgania po alkohol. Przeżyte w rodzinie alkoholowej stresy, traumy i kryzysy powodują brak poczucia bezpieczeństwa i często umiejętności interpersonalnych. To jest z kolei powodem szukania ratunku w alkoholu.

Oprócz wymienionych wyżej przyczyn alkoholizmu istnieje także szereg różnych innych bodźców wpływających na pojawienie się tego uzależnienia. Najważniejsze jest, aby zwracać uwagę oraz szybko reagować na pojawiające się u nas i u bliskich problemy, tak aby zapobiegać rozwinięciu się choroby.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej